Yaşam

Argonauts Almanak 2022 yayınlandı

Şubat 2020’de kurulan bağımsız ve çok sesli yeni sanat yayını ‘argonotlar.com’, Argonauts Almanac 2022 ile ilk basılı yayınını yayımladı. Argonauts Almanac 2022’de 29 eleştirel makale, 18 röportaj, 15 gündem ve tartışma yazısı ile özel içerik yer alıyor. Web sitesi yıl boyunca.

Argonauts Agenda üyesi galeri ve kurumların 2022 yılı boyunca düzenlediği stantların listesini içeren Almanak, yılın yeni sanat ortamının bir özetini sunmayı amaçlıyor. Volkan Şenozan tarafından tasarlanan Almanak’ın kapağında Cansu Yıldıran’ın Barınak (2018) serisinden bir fotoğraf yer alıyor.

Argonauts Kurucu Yayın Direktörü Kültigin Kağan Akbulut, Argonauts Almanak 2022’nin tanıtım yazısında şunları söylüyor:

“Argonotlar üç yaşında. Bu süreçte telif hakkıyla korunan yüzlerce eleştirel makale ve röportajı derledik, onlarca Kütüphane içeriği yayınladık, Türk Sanat Tarihine Çoğul Bakış yazı serisini başlattık, queer/feminist sanata dair onlarca özel içerik hazırladık. Binlerce sosyal medya ve e-bülten içeriği paylaştık. Türk sanat dünyasında önemli bir yer edindik. Amacımız bağımsız eleştirinin ve sanat gazeteciliğinin yeniden canlanmasına katkıda bulunmaktı. Elinizde tuttuğunuz veya internette gördüğünüz Argonauts Almanac 2022 ile yeni bir seviyeye ulaştığımızı düşünüyorum. Türkiye’de sivil toplum, medya ve sanat dünyasının ortak katkısıyla yeni ve bağımsız bir sanat yayını doğdu. Bu yayının devam etmesi hepimizin elinde! Amacımız bir önceki yılın almanağını önümüzdeki yıllarda her yılın Ocak ayında yayınlamaktır” dedi.

Almanak’ın basılı kopyasını edinmek isteyenler, Türkiye’de regl dönemindeki yoksunluklarla ilgilenen ve Şubat 2022’de meydana gelen depremlerin ardından deprem bölgesinde çalışmalarını yoğunlaştıran Konuşmamız Gerekenler Derneği’ne bağış yaparak alabilecekler. 11 ili etkiledi.

Argonauts Almanak 2023 ile ilgili çalışmalar devam ederken, ‘Telif Kumbarası’ kampanyası da yeniden canlandırıldı. Argonauts Almanak yazarlarının 2023 yılı ve gelecek yıl telif haklarını karşılamak amacıyla başlatılan ‘Telif Kumbarası’ kampanyasının detaylarına internet sitesinden ulaşılabilir. (KÜLTÜR VE SANAT HİZMETİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu