Haber

Etiyopya hükümeti Zambiya’da bulunan 27 cesetle ilgili soruşturma başlattı

Etiyopya hükümeti, Zambiya’nın başkenti Lusaka’da Etiyopyalı düzensiz göçmen olduğu iddia edilen 27 kişinin cesedinin bulunmasıyla ilgili soruşturma başlattı.

Etiyopya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, hayatını kaybeden kişilerin kimliklerinin tespiti için Lusaka’ya uzman heyet gönderileceği belirtildi.

Açıklamada, bu olayın insan kaçakçılarıyla mücadele için koordineli ve sürekli bir çaba gösterilmesi gerektiğini yinelediği belirtildi.

Birleşmiş Milletler Uluslararası Göç Örgütü (IOM), bu olayın 2 ay önce Malavi’de 30 Etiyopyalı’nın toplu mezarda bulunmasının ardından meydana geldiğine işaret ederek, “Zambiya’da yaşanan son felaket, Etiyopya’nın risklerine acilen müdahale edilmesi gerektiğine dikkat çekiyor. düzensiz göç.” açıklama yapmıştı.

IOM’nin Kayıp Göçmenler Projesi’nden alınan verilere göre, 2014’ten bu yana 900’den fazla Etiyopyalı göç yolunda öldü. Ayrıca bu verilere göre 2014 yılından bu yana göç yolunda 9 binden fazla ölümün görüldüğü Afrika, göç halindeki bireyler için en ölümcül ikinci bölge konumunda.

Zambiya’nın başkenti Lusaka’nın Chongwe Ngwerere ilçesinde, düzensiz göçmen oldukları tahmin edilen 27 kişinin cesetleri hafta sonu yol kenarında bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu