Haber

ChatGPT CEO’su: En büyük endişem, dünyaya değerli zararlar verme olasılığı

ABD Senatosu Yargı alt komitesinde konuşan Altman, “En büyük korkum teknoloji sektörü olarak dünyaya önemli zararlar vermemiz. Bunun çok farklı şekillerde olabileceğini düşünüyorum” dedi.

ChatGPT teknolojisinin “kötü yerlere gidebileceği” öngörüsünde Senato’yu uyaran Altman, “Tüm teknolojik devrimlerde olduğu gibi, istihdam üzerinde önemli bir etki bekliyorum, ancak bu etkinin tam olarak nasıl görüneceğini tahmin etmek çok zor” dedi.

ChatGPT’nin artan popülaritesi ve yapay zekanın olumlu ve olumsuz olasılıkları hakkında konuşan Samuel Harris Altman, hükümetin bu değişikliklerin yönetilmesini sağlamak için adım atması gerektiğini kabul etti.

3 saat süren toplantıda ABD’li Senatörlere yapay zeka teknolojilerinin lisanslarını kontrol edecek bağımsız bir sistem kurma tavsiyesinde bulunan Altman, bu sayede tehlikeli kabiliyetlerinin değerlendirilmesi de dahil olmak üzere bir dizi güvenlik standardının oluşturulabileceğini söyledi.

Altman, bu durumda modellerin “kendi kendini kopyalayamaması ve kendi başına hareket edememesi” sağlanabileceğini söyledi.

Komite toplantısında konuşan bazı senatörler, yapay zeka pazarında kurumsal işbirlikleri konusunda da uyarılarda bulunarak, az sayıda teknoloji şirketinin bu segmente hakim olması durumunda yaşanacak sorunlara işaret etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu